Always go with a list. To save time and money, always, always create a shopping list before you head to the store, and stick to it religiously. Studies done by the grocery industry have shown that 60 to 70 percent of purchases at the grocery store are unplanned. That pretty much fits my experience. I remember when I first started shopping for myself, I’d just grab things from displays that looked tasty and interesting. This wasn’t good for either my waistline or my wallet.

Here’s how to create your shopping list:

  1. Begin by planning out your weekly menu and then putting the needed ingredients on your list.
  2. After you’ve written the items for your menu, do a quick check on your staples. How’s the milk/egg/bread supply? Do you need more paper towels or tin foil? How are you doing on TP? If you feel like there’s something you need, but you can’t think of it, run through your daily routine in your mind to jog your memory (first I brush my teeth, then I floss, then I get in the shower, then I wash my hair – oh shampoo! – that’s what I needed.) Add needed items.
  3. Now take your rough list, and create a master list that will make your shopping trip more efficient by grouping items together that are together at the store. Here’s an example:

sample grocery food list for shopping at store organizing

By grouping items on your list together that are found together at the store, you’ll avoid getting to the far side of the store, and then realizing you forgot something on the other side where you came in. You’ll need to get familiar with the layout of your grocery store to do this, but the effort is well worth it as it saves you time and hassle.

Check the unit price to get the best deal. Instead of simply looking at the overall price when deciding which product to buy, look at the unit price. The unit price tells you the price per pound, ounce, liter, etc. of a product.

Many stores have the unit price right on the shelf label, but it’s usually smaller and more discrete than the total price. Here’s a picture of Wal-Mart’s price labels with the unit price pointed out:

grocery store price label unit price pointed out

If your store doesn’t display the unit price, you can figure it out yourself by simply dividing the price by the number of pounds/ounces/etc. in the package. For example, the unit price for a 10-pound package of flour costing $5.00 is $.50 a pound ($5/10 lbs = $.50).

Breaking a product’s price down like this allows you to better compare prices of different items. This is especially important when different brands package the same product in different quantities. In an effort to maximize profits, companies will package and price items in such a way that you’ll actually buy the more expensive item on a unit price basis. For example, consumers often intuitively think that if they buy the biggest box on the shelf, they’ll get the lowest unit price. For the most part that’s true, but not always, so it’s worth it to double check.

Some items have what’s called a quantity surcharge. Grocery stores will often jack up the price on products in large-sized packages, driving the unit price up. Buying the single serving or smaller sized package can actually be the better deal if a larger product has a quantity surcharge. This happens a lot with cereals, so make sure to compare before you decide to buy the big-ol’ three-pound box of Cinnamon Toast Crunch.

Go with generic brands when you can. As we discussed in our post onBEING A SAVVY CONSUMER, generic products can be hit or miss. Many are manufactured in the same factory as the brand name product and simply given a different label. They’re discounted because they don’t have to spend money on advertising to maintain “brand awareness.” Other times, a generic is cheaper because it’s not made as well. So just do some experimenting. I always buy the generic first, and only switch if I’m dissatisfied with it.

Skip coupons. Now this is just my opinion. Plenty of people are super into couponing and think it’s the bees knees and extremely worthwhile. Personally,I’ve tried couponing, but the payoff was never worth the time and effort. Most of the coupons you’ll find in the Sunday paper are for crap food like Dunk-a-roos and Juicy Juice boxes; it was rarely for stuff I’d buy anyway. We have to remember that coupons aren’t printed because food manufacturers want to help out our budget. Coupons are a marketing strategy to get consumers to purchase something they wouldn’t buy in the first place. I’ve also noticed that coupons get issued for stuff that’s already overpriced to begin with. I can save 15 minutes of my time and save the same amount of money buying the generic brand versus clipping a coupon for the name brand. Or I simply choose the brand that the store is running a special on.

vintage man holding bags of groceries smoking cigar

Shoppers gonna shop

Shop on a full stomach. To save money, never shop on an empty stomach.STUDIES SHOW THAT WHEN SHOPPERS VISIT THE GROCERY STORE HUNGRY, THEY USUALLY END UP SPENDING MORE MONEY ON FOOD. So go shopping after you’ve eaten a meal, when possible. If your schedule doesn’t permit that, at least have a small snack before hitting the supermarket.

Understand the difference between “sell by,” “use by,” and “best by.” It’s easy to notice that most food products come with dates stamped on them. But what’s the difference between “sell by” and “use by”? I honestly didn’t know myself until writing this article! But it’s a good bit of knowledge to file away as it can help you make purchasing decisions, figure out whether a bargain at a grocery outlet store is a good deal or might make you sick, and prevent you from throwing away perfectly good food (and money).

  • Best by. Often found on shelf-stable products, the “best by” stamp is not a safety rating, but indicates the point up until which the product will offer the best quality and flavor. After that date, the texture and taste may change, but it can still be safe to consume.
  • Sell by. Perishables like meat, dairy, and bakery goods are frequently given a “sell by” stamp. This label tells the store how long to display an item on their shelves. You should always buy a “sell by” item before the date given, but it’s not a safety indicator, and the product may still be good for days or weeks after you bring it home and the date has expired, as long as you store it properly.
  • Use by. “Use by” is the only designation that indicates that the product may no longer be safe after that date. It is actually used more often as a “best by” label, but since these products can spoil faster than others, always consume a “use by” product on or before that date to be on the safe side. When buying a “use-by” product, make sure you’ll have time to consume it before the date given.

When it comes to perishables like milk, always reach to the back of a shelf to grab a carton; the store will put products which are closer to reaching their “sell by” date up at the front of a shelf or on the top of a stack while the fresher ones will be in the back or on the bottom.

Once you bring a product home, cook a “use by” product on or before the date given, and store “sell-by” perishables at 40 degrees or below and “best by” items in a cool, dry cabinet.

To figure out how long you can store a “sell by” or “best by” item (or an item without a date), before you have to cook, consume, or freeze it, consult a“KEEP IT OR TOSS IT” DATABASE. The answers may surprise you — for example, did you know you can keep eggs for 3-5 weeks after the date on the package? Checking dates can prevent you from throwing away a ton of food! (But always look at the appearance of an item and give it a sniff for spoilage, too, before consuming!)

How to Check If Produce Is Ripe

Picking produce is tricky. You don’t want to buy fruits and vegetables that are too ripe (if you buy them and don’t eat them right away, they’ll go to waste), nor do you want them to be so under-ripe that you’ll have to wait a few days before you can eat them.

For the first few years of my adult life, I had no idea how to pick fresh produce. I’d go to the produce section and sort of “ape” what I saw my mom do when I went to the grocery store with her as a boy. I’d pick fruits and vegetables up to squeeze and smell them. The entire time, however, I would be thinking, “I have no clue what I’m doing.”

After several trips of me mindlessly fondling the produce, I finally did some research on what I should actually be looking for when selecting it.

Picking Ripe Fruit

  • See it. For some fruits like apples, bananas, and tomatoes, you can tell it’s ripe simply by looking at its color. If you don’t plan on using the fruit for a while, it’s a good idea to buy it green at the store so it has time to ripen up at home. Avoid fruits with dark spots or bruises, which indicate the fruit has been damaged.
  • Squeeze it. As fruit ripens, the substances that hold the cells together break down and convert to water-soluble pectins, which make the fruit become softer and softer. Thus, a soft squeeze is a good test for ripeness. You want the flesh of the fruit to be firm, but give a little bit to the touch. If it’s rock hard, it’s not ripe; if it’s mushy, it’s over-ripe. The squeeze test is useful on fruits like peaches, pears, plums, avocados, and kiwis. It’s not as helpful on fruits with thick rinds like melons and pineapples. Although if you feel like giving your pineapple a gentle, loving squeeze, that’s your prerogative.
  • Smell it. Chemical changes take place in ripening fruits that produce fruity smells. Sniff the blossom end of the fruit (the end opposite of the stem). You’re looking for a light, sweet smell. If it smells sour or overly fruity, it’s probably over-ripe.
  • Heft it. Juiciness is an important attribute for fruits like watermelons, cantaloupe, and tomatoes. To ensure you get the juiciest piece of fruit, pick it up in your hand and heft it. The heavier the fruit, the juicier it’s likely to be.

 Picking Ripe Vegetables 

  • See it. Look for vegetables that are evenly colored. You want leafy greens that are dark in color. The darker the leaf, the more flavor they have. Some brown spots on lettuce and kale should be expected, but overall they should be nice and green. If a vegetable looks wilted, pass it over.
  • Squeeze it. Unlike fruit, you want vegetables to be as firm as possible. Vegetables that are wilted and soft just aren’t very appetizing. Broccoli, potatoes, carrots, cucumbers, onions, peppers, and cauliflower should all be firm to the touch. Leafy greens like lettuce, kale, and cabbage should snap with a nice crisp sound.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *